לייעוץ מיידי חייגו: 03-7485074

סכסוך משפחתי על רקע רכוש?
תמיד קיים פתרון מתוחכם ויצירתי שייתן לכם יותר!


בתיקי משפחה רבים (בין אחים או בין בני זוג) הרכוש נמצא במוקד הסכסוך. אנחנו נותנים לבעיה פתרונות משפטיים יצירתיים ומתוחכמים שיתנו לכם יתרון!

לייעוץ משפטי ראשוני חינם התקשרו עכשיו: 054-4956855 (שי)

 

פירוק שיתוף

פירוק שיתוף – מתי?

פירוק שיתוף הינו מינוח משפטי הנוגע להסדר זכויות בדיני מקרקעין ומטלטלין. ההסדרים הללו נוגעים לזכויותיהם של חברי קבוצות בענייני נכס שבו הם משתתפים. תחום השותפות במקרקעין אומנם נתפס כעולם השייך לאנשי נדל"ן ועסקים, אך בפועל, זוגות רבים, גם אם לא התכוונו לכך ואין ביניהם הסכם שכזה, מצויים באותו תחום משפטי.

בדיני המשפחה, המושג פירוק שיתוף נכון ורלוונטי בעיקר לבני זוג, שמעבר להיותם בני זוג, הם שותפים לנכסים הנמצאים תחת ניהולם המשותף. כמו כן, בעת הליך הגירושין, הצורך לפרק את שותפות זו מתעורר, וכך בעצם מגיעים בני הזוג למצב שבו הם מפרקים שיתוף על כל נכס, כספים או בעלות, ששימשו יחד לניהול.

במאמר זה נדון הן בפירוק שיתוף בהיבט הקנייני והן בפירוק שיתוף בין בני זוג. יוער, כי מאמר זה חובר על מנת לחשוף אתכם/ן, הקוראים והקוראות, להיבט המשפטי בנושא פירוק השיתוף, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין מומחה בתחום זה.

מהו הסכם שיתוף:

שיתוף הוא פעולה קניינית המאפשרת למספר אנשים להקצות זכויות באותו נכס. שיתוף זה מאפיין את היחסים בין השותפים ומקנה זכויות לכל אחד מהשותפים בנכס האמור. על מנת לעמוד בשותפות זו, יש לקיים הסכם שיתוף. הסכם השיתוף ודרך קיומו מתוארים בסעיף 29 לחוק המקרקעין. הסכם זה יכלול את הזכויות הניתנות לכל שותף על הנכס, אופן החלוקה, הגדרות טכניות, הסדרת התנהגותם של שאר השותפים ואף החלטות וזכויות עתידיות בנכס. חשוב לציין, כי מדובר בזכות קניינית ולכן הסכם שכזה לא חל רק בין השותפים עצמם, אלא כלפי כולם, כיאה לזכות קניינית.

ביצוע הליך הפירוק – להלכה ולמעשה:

כאשר קבוצת אנשים מחזיקה בנכס, ואחד הצדדים מעוניין לעזוב את השותפות, הדבר יכול להוביל לפירוק השיתוף. דרך הפירוק יכולה להיעשות במספר דרכים: השותף, אשר מעוניין לצאת מהשיתוף, יוכל למכור את חלקו לשותפיו בעסקה, השותף המעוניין לצאת מהשיתוף יוכל למכור את חלקו לאדם חיצוני, והשותפים יוכלו למכור את הנכס שברשותם ולחלק ביניהם את הכסף מעסקת המכירה. במקרים שבהם אין הסכמה בין הצדדים לפירוק, יפנו לבית המשפט, במטרה להביא להכרעה. חשוב לזכור כי לפי החקיקה, יש אפשרות לכל שותף, להוביל לפירוק השותפות. אז, ייעשה הפירוק בפגיעה מינימלית בשאר השותפים, וזאת לפי ראות בית המשפט.

פירוק שיתוף בין בני זוג:

גם בני זוג, שיש להם קניין במהלך חייהם המשותפים, מהווים שותפים בנכסים ביניהם. בעת פרידה של השניים, יצטרכו לבצע פירוק שיתוף, כלומר, חלוקת רכוש. לפי הסכם איזון משאבים, החל על זוגות שנישאו לאחר שנת 1974, נכסיהם יהיו משותפים, מה שהופכם לשותפים לפי חוק המקרקעין. אז, עומדות בפני הזוג מספר חלופות: מכירת הנכס המשותף או קנייה של החלק הנותר על ידי מי מהצדדים שמעוניין להישאר בדירה. לגבי מכירה, קיימת הגנה במקרים הללו, לאור מעשים שלא בתום לב שנעשו בעבר.

בעת פירוק השיתוף על הנכנס נראה שילוב והתייחסות ממשית בחוק המקרקעין לנכס הנמצא בבעלות משותפת של בני זוג. סעיף 101 לחוק אומר כי קיימת זכות קדימה לבן הזוג בעת רצון האחר למכור את חלקו בנכס. זאת על מנת שלא לגרום למכירת דירה ללא ידיעתו של האחר וכן לאפשר את זכותו הקודמת של בין הזוג.

ערכאות השיפוט הרלוונטיות:

כאשר עסקינן בפירוק שיתוף בין בני זוג, אזי כי תביעת פירוק שיתוף הינה תביעה נלוות כחלק מהליך הגירושין בין בני זוג. הצורך בתביעה מתעורר בעיקר בעת מחלוקת בין בני זוג בנוגע לחלוקת הרכוש ביניהם. ברור כי קיימים מצבים בהם בני הזוג מגיעים להחלטה יחד בנוגע לאופי חלוקת הרכוש. תביעת פירוק שיתוף יכולה להיות נידונה גם בבית המשפט לענייני משפחה וגם – באופן תיאורטי – בבית הדין הרבני. על מנת להכיר מקרוב את הזכויות והאפשרויות העומדות לפניכם בעת הגשת התביעה, יש תחילה להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני המשפחה. מנגד, במקרים אשר בהם עוסקים בפירוק שיתוף בין שותפים לכנס, אזי הערכאה הרלוונטית הינה כמובן בית המשפט.

לסיכום:

תביעת פירוק שיתוף נתפסת כמורכבת וסבוכה, לכן במידה והנכם/ן עומדים בפני תביעה שכזו, בין אם במהלך פירוק נישואין או במהלך פירוק שותפות, מומלץ להיוועץ עם עורך דין, אשר יכוון וילווה אתכם/ן במהלך ההליך המשפטי כולו.

לייעוץ משפטי ראשוני חינם התקשרו עכשיו: 054-4956855 (שי)

 

תגיות: פירוק שיתוף, איזון משאבים, חלוקת רכוש

Call Now Button
צרו קשר מיידי

לייעוץ מיידי

התקשרו עכשיו:

03-7485074

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופסדילוג לתוכן