לייעוץ מיידי חייגו: 03-7485074

בשנת 1995 הוסדר חוק בית המשפט לענייני משפחה, ששם בידי ערכאה שיפוטית זו (בנוסף לבית הדין הרבני) את הסמכות לפסוק במספר תחומים שקשורים כולם לסכסוכים שונים בתוך המשפחה. בשורות הקרובות נלמד על דיני משפחה אלו, נפרט את רשימת התחומים ונכיר את הערכאות השיפוטיות שמוסמכות לפסוק בהם.

דיני משפחה – הצגת התחומים

משפחה הינה מושג די מופשט במאה הנוכחית. אם בעבר משפחה הוגדרה כקבוצת אנשים שיש ביניהם קשר ממוסד (בעל ואשה) או קשר דם (הורים וילדיהם הביולוגיים), הרי שכיום המשפחה תופסת לעצמה צורות שונות ומגוונות כגון משפחות חד מיניות, ידועים בציבור שחיים ללא הסכם וכו'. בית המשפט לענייני משפחה דן בכל ההיבטים המשפטיים שעלולים להיווצר בכל אחת מסוגי המשפחות הללו, דבר שמקבל משנה חשיבות כאשר בנוסף ישנם ילדים ביולוגיים בתמונה. הדבר נעשה כאמור באמצעות מספר דיני משפחה הקבועים בחוק, ואשר מסדירים את הנושאים הבאים:

• גירושין ונישואים – חלוקת רכוש, הסדרי ראייה, קביעת משמורת, מזונות אשה וילדים, נישואים וגירושים במסגרת האזרחית, ידועים בציבור, הורות משותפת, גישור.

• אפוטרופסות ואבהות – קביעת ומינוי אפוטרופסות, בדיקת אבהות.

• ירושות וצוואות – טיפול בסכסוכים על רקע התנגדויות למימוש צווי צוואה וירושה.

• אלימות במשפחה – הוצאת צווי הרחקה, הרחקה, צו למניעת הטרדה מאיימת.

יש לציין כי למעט מקרי אלימות במשפחה, כל אותם דינים קובעים כי ניתן להגיע להסדר משותף בכל סכסוך שהוא, כזה שיהיה מוסכם על שני הצדדים, ייחתם בתמימות ללא הסתרה ושיהיה קביל על שלל סעיפיו. הסדרים אלו, כביכול, "גוברים" על הפסיקות הקבועות בחוק, עוברים אישור של שופט (או דיין בבית הדין הרבני) ומקבלים תוקף של פסק דין. הסכמים אלו כוללים בין היתר הסכמי גירושין בהסכמה, הסכמים של ידועים בציבור, הסכמים שנוגעים לירושות וצוואות ועוד.

הערכאות השיפוטיות בתחום

מדינת ישראל מעניקה לשתי ערכאות שיפוטיות את הסמכות לדון בענייני המשפחה – בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. לציבור בחירה חופשית להגיש תביעות לאחת משתי האפשרויות אך יש לדעת כי לכל אחת מהן "אופי" מעט שונה. בעוד בית המשפט לענייני משפחה מתייחס אך ורק לחוק היבש, בית הדין הרבני מוסיף לפסיקותיו את הדין העברי, כך שההתאמה אינה מוחלטת. כך למשל בבית הדין הרבני עולים על הפרק נושאים של כתובה ושלום בית, שלא נידונים כלל בבית המשפט לענייני משפחה. לעומת זאת, נושאים כגון אלימות במשפחה ובדיקת אבהות נידונים בבית המשפט לענייני משפחה באופן בלעדי. מאחר וקיימים דיני משפחה רבים והפסיקות רק הולכות ונעשות מורכבות יותר בהתאם למציאות המסובכת של ימינו, חשוב מאוד לקבל ייעוץ וליווי ע"י עורך דין שמתמחה בענייני המשפחה, על מנת להחליט לאיזו ערכאה לפנות מלכתחילה ולקבל ייצוג מושכל שיביא לתוצאות המצופות.

Call Now Button
צרו קשר מיידי

לייעוץ מיידי

התקשרו עכשיו:

03-7485074

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופסדילוג לתוכן