לייעוץ מיידי חייגו: 03-7485074

בית הדין הרבני בישראל מהווה מערכת משפטית שפועלת לצד המערכת המשפטית האזרחית בכל הקשור לענייני משפחה. הדיינים בבית הדין הרבני הינם שופטים לכל עניין ודבר ובהתאם לכך גם פסיקותיהם התקפות ע"פ החוק. בשורות הקרובות נסקור מספר פסקי דין רבניים מרכזיים בתחום דיני המשפחה ונבין את משמעותם הרבה.

תחומי אחריות בית הדין הרבני

תחומי האחריות של בית הדין הרבני תופסים את כל הרובד האפשרי של תחום דיני המשפחה ובנוסף כוללים גם היבטים שנידונים אך ורק בערכאה משפטית זו. כלומר, מדובר בסמכות המקבילה לבית המשפט לענייני משפחה אך כזו שנוגעת גם בעניינים הקשורים ביהדות נטו. מבחינת הסמכויות המקבילות ניתן למצוא את השכיחות שבהן :

• גירושין – בקשות לגירושין, טיפול במחלוקות סביב מזונות ילדים, משמורת, הסדרי ראייה, ביטול הסכם גירושין, חלוקת רכוש, שלום בית ועוד.
• צוואות וירושות – כאשר עולה מחלוקת בגין חלוקת ירושה או השגה על צוואה.
• אישור הסכמים – בעיקר הסכמי ממון של זוגות שכבר נשואים.

מבחינת הסמכויות שנידונות אך ורק ע"י בית הדין הרבני ועבורן ניתנים פסקי דין רבניים ולא ע"י בית המשפט לענייני משפחה, ניתן למצוא בירור יהדות, הליכי גיור ועוד.

מה ההבדל בין הפסיקה הרבנית לבין הפסיקה האזרחית?

פסקי דין רבניים מתייחסים למעשה למחלוקות השונות כפי שמתבקש ע"י החוק האזרחי אך במקביל מוסיפים להם גם אלמנטים של בירור ע"י ההלכה היהודית. כך למשל מושגים כגון "אישה מורדת", "בעל מורד", תביעת הכתובה וכו' הינם מושגים שאינם מוכרים כלל וכלל במערכת האזרחית אך בהחלט הינם בעלי תוקף וחשיבות בבית הדין הרבני. אם ניקח לדוגמא את המקרה של גירושין, הרי שבבית הדין הרבני הדיינים בהחלט ייקחו בחשבון את נושא הכתובה, סיבת הפרידה וינסו להביא לכדי שלום בית בכל הליך הפסיקה שלהם. זאת בניגוד למערכת האזרחית שאינה "נוגעת" בעניין הכתובה ולא בסיבת הפרידה. מאחר ומדובר בפסקי דין מחייבים לכל עניין ודבר מבחינה משפטית, הרי שבכל מה שקשור לתביעות הקשורות לשתי הסמכויות המקבילות הללו יש להפעיל שיקול דעת לאיזו ערכאה משפטית לפנות מלכתחילה, ואף לעשות זאת מוקדם ככל שאפשר בטרם הצד השני יעשה זאת לפניכם.

וכיצד מתנהלים אל מול בית הדין הרבני מבחינה מקצועית-משפטית לשם קבלת פסקי דין רבניים שאכן יהיו לטובתכם? ובכן, ניתן להסתייע בעורך דין מומחה לענייני משפחה אך הדרך העדיפה היא להיות מלווים על ידי טוען רבני שהוסמך לכך. משרדים מסויימים אף מציעים ייעוץ משולב של שני נותני השירותים הללו ומומלץ לנצל זאת לטובתכם.

Call Now Button
צרו קשר מיידי

לייעוץ מיידי

התקשרו עכשיו:

03-7485074

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופסדילוג לתוכן