לייעוץ מיידי חייגו: 03-7485074

'מדור ספציפי' זהו סעד הניתן בבית הדין הרבני, לפיו לא יעשה כל שינוי בדירה בה מתגוררים הצדדים.

מתי אפשר לקבל סעד של מדור ספציפי ? האם כאשר ניתן מדור ספציפי עדיין אפשר לתבוע בבית המשפט 'פירוק שיתוף' ? האם גם הגבר זכאי ל'מדור ספציפי' ?

בבית הדין הרבני ניתן לבקש צו ל'מדור ספצפי' שפירושו צו המונע לעשות כל שינוי בדירה. צו זה חשוב במקרה שאחד הצדדים מעונין למכור את דירת הזוג ואילו הצד השני מעוניין לשהות בה.

מתי בית הדין נותן צו זה?

על פי רוב, צו זה ינתן לאשה שתדרוש 'שלום בית' זאת אומרת בעלי מעוניין להתגרש אך אני רוצה בשלום בית או אז אומר בית הדין 'אם אין בית אין סיכוי לשלום בית' ולכן הוא יורה על איסור לעשות כל דיספוזיציה בבית.

מה המקור לזכות זו ?

לפי הדין העברי, בעל חייב במזונות אשתו, חובה זו כוללת בחובה גם חיוב למדור. ממילא בעל אינו יכול לגרום לאשתו לצאת מביתם המשותף. יש להדגיש כי חיוב זה הינו אך ורק כל עוד הזוג נשוי.

הבעל אינו יכול לטוען שיקיים את התחיבות למדור על ידי שישכור דירה עבור אשתו משום שהדין העברי קובע "עולה עמו ואינה יורדת עמו".

בניגוד לבית הדין הרבני בית המשפט אינו רואה במעבר מדירה בבעלות לדירה שכורה מהלך הנוגד ל"עולה עימו ואינה יורדת עמו" ולכן המשמעות של "עולה עימו ואינה יורדת עימו" בבית המשפט הי אך ורק לגבי שמירת רמת איכות החיים שווה לזו שבמדור הנוכחי. (ע"א 803/93 כליפא נ' כלפיא)

נימוק נוסף לקבלת צו 'מדור ספציפי' הוא 'טענת שותפים' בטענה זו גם הבעל זכאי במדור ספצפי, טענה זו מקורה בדין העברי לגבי שותפים עסקיים ואילו בהקשר לשותפות בין בני זוג הוזכרה מספר פעמים בפסיקות בתי הדין הרבני.

Call Now Button
צרו קשר מיידי

לייעוץ מיידי

התקשרו עכשיו:

03-7485074

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופסדילוג לתוכן