לייעוץ מיידי חייגו: 03-7485074

פירוק הקשר הזוגי הממוסד יכולה להתבצע אל מול אחת משתי הערכאות המשפטיות בישראל שעוסקות בענייני המשפחה – בית המשפט האזרחי או בית הדין הרבני. האופציה של הליך גירושין ברבנות נתונה לבחירתכם, אך בכל מקרה הפעולה עצמה של מתן הגט הסופי תתבצע אך ורק שם. להלן המידע המלא בנושא על כל שלביו.

הליכי גירושין – רבנות מול בית המשפט לענייני משפחה

לשתי הערכאות המשפטיות הללו אותן הסמכויות בדיוק בתחום ענייני המשפחה, אך עדיין ההבדל ביניהן רב. בעוד בית המשפט לענייני משפחה פועל אך ורק מזווית המבט ה- "חילונית"- משפטית, בית הדין הרבני מוסיף לפסיקותיו ושיקוליו גם מהנופך של ההלכה היהודית ולעיתים הבדלים אלו משמעותיים ביותר. כך למשל, בבית הדין הרבני מושם דגש רב למהות הסיבה שמאחורי הרצון התגרש, נושא הכתובה וכו', בעוד שבבית המשפט לענייני משפחה אין הדבר רלבנטי כלל וכלל. חשוב להדגיש כי הליך מלא של גירושין ברבנות יתבצע רק במידה ושם נפתח תיק התביעה מלכתחילה.

גירושין ברבנות – השלבים השונים

שלבי הגירושין ברבנות משתנים בהתאם למידת המורכבות של תיק הגירושין. במקרים בהם בני הזוג מצליחים לחתום באמצעות גישור על הסכם גירושין הדדי, הרי שכל שעליהם לעשות הוא לאשר את המסמך בפני שופטי בית הדין הרבני (או בבית המשפט האזרחי) ולאחר מכן לקבוע מועד לטקס הגירושין הסופי. במידה וקיימת מחלוקת באשר לאי אילו היבטים של הגירושין (מזונות אישה, מזונות ילדים, משמורת, הסדרי ראייה וכו'), הרי שיש להגיש תביעה מתאימה בבית הדין הרבני כאשר ניתן לכרוך אותה עם תביעות נוספות הקשורות לכך. גירושין ברבנות ללא הסכם גירושים עשויים לגזול זמן רב, כאשר לדיונים מופיעים בני הזוג ובאי כוחם (עורכי דין לענייני משפחה או טוענים רבניים) וככל שחלה אי הסכמה חמורה יותר, כך יש להגיע ליותר דיונים עד להחלטת הדיינים. בסופו של דבר, פסיקתם תקפה כמו פסיקת שופטי בית המשפט האזרחי ובני הזוג מוזמנים בהמשך לטקס מתן הגירושין הסופי.

חשיבות ההתנהלות המקצועית בנושא

הליכי גירושין ברבנות מחייבים את באי כוח בני הזוג להיות בקיאים בפסיקות המאפיינות את ערכאה משפטית זו, וזאת על מנת לאפיין מראש האם כדאי לפנות אליה או להעדיף את בית המשפט לענייני משפחה, וכיצד להתנהל אל מול הדיינים. בפני בני הזוג עומדת האפשרות להסתייע בעורך דין לענייני משפחה או טוען רבני מדופלם (אופציה מועדפת אל מול הרבנות) שלו אישור לייצג את לקוחותיו אך ורק מול ערכאה משפטית זו. לעיתים ניתן למצוא משרדים שמציעים שירות משולב של ייעוץ וליווי מקצועיים גם של עו"ד וגם של טוען רבני, כך שההתדיינות אל מול כל אחת מהערכאות הופכת לנוחה ויעילה יותר.

Call Now Button
צרו קשר מיידי

לייעוץ מיידי

התקשרו עכשיו:

03-7485074

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופסדילוג לתוכן