לייעוץ מיידי חייגו: 03-7485074

בית הדין הרבני לוקח על עצמו סמכויות רבות המקבילות לערכאה המשפטית של בית המשפט לענייני משפחה. אלא, שישנם מקרים בהם בית הדין הרבני הינו האחראי הבלעדי על הבירור והפסיקה כמו במקרה של בירור יהדות למשל. בשורות הקרובות נפרט מי צריך לעבור הליך של בירור יהדות בבית דין רבני וכיצד הדבר מתנהל בדיוק.

בירור יהדות בבית הדין הרבני – באילו מקרים?

עניין יהדותו של אדם אינו מפריע בדרך כלל למהלך החיים במדינת ישראל, אך עדיין ישנם מקרים בהם הדבר עלול לעורר מחלוקות ומכשולים בעיקר בכל מה שקשור בדיני המשפחה, כאשר מעוניינים להתגרש או להתחתן. מאחר ובבית הדין הרבני מתחתנים ומתגרשים אך ורק זוגות יהודים, הרי שכל מי שיהדותם מוטלת בספק, כלומר, הוריהם לא נישאו כדת וכדין ע"י הרבנות הראשית לישראל (למשל, צאצאים של משפחות שנישאו בחו"ל או שנישאו בחו"ל בעצמם) או כאשר דת האם אינה ברורה (על פי היהדות זהות האם היא הקובעת) חייב לבצע את הליך בירור היהדות כתנאי ראשון. בפועל, כל זוג שמעוניין להתחתן חייב לבצע בירור יהדות בבית דין רבני כ- 45 יום לפחות טרם מועד החתונה, ואילו במקרה של גירושין חשוב מאוד להכין את כל המסמכים הנדרשים מבעוד מועד, שכן הרבנות לא רשאית לערוך את טקס הגירושין כאשר עולה החשש כי מדובר בבני זוג (או אחד מבני הזוג) שאינם יהודיים.

מהם השלבים בבירור היהדות?

ישנם מספר שלבים בהליך בירור יהדות בבית דין רבני. ראשית כל יש למלא טופס ייעודי אותו ניתן להשיג בבית הדין הרבני הקרוב לאזור מגוריכם או באמצעות אתר האינטרנט של הערכאה. את הטופס ממלאים בקפידה ושולחים אותו לכתובת בית הדין בו מעוניינים לעבור את הבירור. לאחר עיבוד הנתונים ע"י בית הדין תוזמנו לדיון בעניין אל מול מברר יהדות מוסמך שיעביר את המלצותיו לדיינים עד להחלטה. ניתן להגיע לדיון מלויים ע"י באי כוח וכמו כן, מומלץ להגיע גם עם קרובי משפחה מדרגה ראשונה כלשהם על מנת לתמוך בעדויות שעולות בזמן השיחה (אם, סבתא, אח, אחות).

בירור יהדות בבית דין רבני הינו הליך שעשוי להסתיים תוך זמן קצר ללא בעיות מיוחדות, וזאת במידה והמבקשים מציגים את כל התעודות הנדרשות מהם כגון כתובה של ההורים, מכתב המלצה מרב, תעודות נישואין מקוריות, תמונות משפחתיות וכל מסמך אחר המפורט בטופס הבקשה. על מנת לצלוח את ההליך בשלום מומלץ להסתייע בעורך דין לענייני משפחה או טוען רבני בכל שלבי מילוי הטופס, הצגת המסמכים והייצוג אל מול מברר היהדות שמטפל בבקשתכם. בהצלחה!

Call Now Button
צרו קשר מיידי

לייעוץ מיידי

התקשרו עכשיו:

03-7485074

או צרו איתנו קשר באמצעות הטופסדילוג לתוכן